Umre valizi nasıl hazırlanır?

Umreye gideceklerin aklına gelen sorularından birini cevaplamaya çalışacağız.

Erkek umrecinin yanına alması gereken birinci şey ihramdır. İhram alt ve üst olmak üzere iki parça halinde dikişsiz beyaz havlu tarzı tekstil malzemesidir. Umre ibadetine niyet edilmeden önce boy abdesti alınıp bu kıyafet giyilir ve umreye niyet edilir. Umre ibadeti tamamlanana kadar başka kıyafet giyilmez. Bele bağlanan parçayı sabit tutmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dikişsiz, beyaz basit bir kemer alıp belinize, ihramın üstüne bağlamanız faydalı olacaktır.

Ayrıca, umre ibadeti sırasında değerli eşyanızı (para, telefon, oda anahtarı vb.) içine koymak için ipli bir boyun veya bel cüzdanı/çantası bulundurabilirsiniz. İpin veya askının sağlam olmasına dikkat edin. Koptuğunda cüzdan/çanta düşüp kaybolacaktır. İhramlı değilken serbest şekilde giyinmek mümkün olduğu için değerli eşyanızı (para, telefon, vb.) emniyetli olacak şekilde istediğiniz şekilde (cebinizde, cüzdanınızda) yanınızda taşıyabilirsiniz. Ayrıca umre sırasında ve diğer zamanlarda ipli bir sırt çantası veya el çantası da kullanabilirsiniz ama değerli eşyanızı buraya koymamaya dikkat edin. Çantayı kaybedebilirsiniz. Bu çantaya seccade, terlik, ufak tefek yiyecek vb. şeyler koyabilirsiniz. Terliğinizi içine koymak için yanınızda birkaç tane poşet de olursa iyi olur. Terliği poşetin içine, poşeti çantanın içine koyabilirsiniz.

İhramlı iken dikişli ve kapalı ayakkabı giyilemeyeceği için dikişsiz bir terlik giymeniz gerekiyor. Terlik seçimi hem ihram yasakları açısından hem de sağlık açısından önemlidir.

Umre ibadeti tamamlandıktan sonra, yeni bir umre yapana kadar ihrama ihtiyacınız olmayacak. Yıkayıp çantanıza koyabilirsiniz. İlave bir umre yaparsanız yıkanmış ihramınızı yeniden kullanabilirsiniz. Diğer zamanlarda ve ibadetlerinizi yaparken normal kıyafetleriniz yeterli olacaktır. Herhangi bir kısıtlamaya tabi değilsiniz. İhramlı iken giydiğiniz terliğinizi veya rahat ayakkabınızı diğer zamanlarda kullanabilirsiniz. Kadınlarda ihram, terlik, dikişsiz kıyafet vb. zorunluluklar yoktur. Kadınlar normal kıyafetleri ile umre yapabilirler. Ancak mevsime uygun açık renk ve rahat kıyafet giymek hem erkekler hem de kadınlar için uygun olacaktır.